Google Analytics Nedir ? ve Danışmanlığı İzmir - Tork Yazılım Hizmetleri

Google Analytics Nedir?

Google analytics, gelişmiş araçlara sahip bir web site ziyaretçi analiz sistemidir. Bu sistem, Google tarafından, Webmasterların kullanımı için hazırlanmış özel bir site olarak tanımlanmaktadır.

Web site ziyaretçi sayılarını, konumlarını ve demografilerini merak edenler için en yaygın kullanılan araç olduğudur.

Sistem, tarayıcı bazlı çalışır. Sitenizin hangi tarayıcılar kullanılarak ziyaret edildiğini, bu ziyaretçilerin hangi ülke ve illerden olduğunu ortaya koyar. Buna ek olarak site, Google aramalarındaki anahtar sözcükleri, sitenize ziyaretçi trafiği sağlayan diğer siteleri farklı kriterlere göre analiz eder. Siteyi ziyaret eden misafirlerin ziyaret tarihlerini ve oturum sürelerini de bu sistem aracılığıyla rahatça öğrenebilirsiniz.

SEO Açısından Google Analytics Nedir?

Google Analytics, firmanız veya özel ilgi alanınıza ait siteyi geliştirmeniz için çok önemli ipuçları edinmenizi sağlamaktadır. SEO ve dijital pazarlama konusunda yeniliklere açıksanız Google’un sunduğu bu hizmet pek çok ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu siteden edindiğiniz bilgiler çerçevesinde sitenizin performans durumunu olumlu yönde değiştirmeniz mümkün. Google Analytics’te farklı kriterlere göre bilgiler edinebilirsiniz:

• Etkileşim ölçüsü bilgileri
• Dönüşüm ölçütleri
• Mobil trafik izleme
• Site içi arama
• Dönüşüm çerçevesinde en iyi sayfaları tespit etme
gibi bilgiler, sistemin sunduğu hizmetler arsında yer alır.

Özel Segmentler

Google Analytics’teki ana özelliklerden biri olan özel segmentler, site sahipleri tarafından çok fazla kullanılmamaktadır. Bu bölümde, ziyaretçi trafiğini,
• Kanallara
• Ziyaretçilere
• Nüfus verilerine
• Sitede geçirilen süreye
• Belli sayfalara gerçekleştirilen ziyaretlere
• Belli bir yerden gelen ziyaretçilere
göre incelemeniz mümkündür.

Not: isterseniz “kitle” ve “demografi” sekmelerinden yaşla cinsiyet verilerini inceleyebilir, buna göre sitenizle ilgili ziyaretçi profili tanımlamaları yapabilirsiniz. Tüm bu verileri, geriye doğru 6 ay şeklinde incelemek mümkün.

Mobil Trafik

Günümüzde kullanım oranının zirve yapmasıyla mobil trafik, oldukça önemli bir olgudur. Sitenizi ziyaret edenlerin gerçekleştirdiği etkileşimler, size yol gösterecek niteliktedir. Bundan dolayı şu hususları göz önünde bulundurmalısınız:
• Mobil ziyaretleri tekil sayfa seviyesinde bir mobil segment ilave ederek görüntülemelisiniz.
• Mobildeki hemen çıkma oranlarını izlemeli, bu oranların yüksek olduğu sayfaları incelemelisiniz. Söz konusu sayfalardaki sorunları bu sayede keşfedebilirsiniz.
• Mobil ve masaüstü hemen çıkma oranlarına dair ölçümleri kıyaslamalısınız. Böylece her sayfanın ne oranda mobil ve masaüstü ziyaret aldığını görebilirsiniz.

Site İçi Arama Odaklanması

Sitenizdeki arama özelliğinde nelerin daha çok arandığını, kaç kişinin arama yaptığını keşfedebilirsiniz. Bu da nelere odaklanmanız gerektiğini anlamanızı sağlar. Mesela, yoğun ilgi gören aramalar konusunda kolay erişim özelliği oluşturabilir, arama kutusuna yazılan kelimelerden yola çıkarak içerikler oluşturabilir, eksiklerinizi görebilirsiniz. Odaklanılan bir ürün varsa bunu ana sayfaya ekleyebilir, gezintiyi ve erişimi kolaylaştırabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı sayesinde sitenizi ziyaret edip sayfayı görüntüledikten sonra sitenizden ayrılanların yüzdesini görebilirsiniz. Bu oranın fazlalığı, ziyaretçilerin sitenizde aradığını bulamadığı anlamına gelir. Siz de böylece sayfanıza yeni ürünler ekleyebilirsiniz. Hemen çıkma oranının yüksek olmasında sitenin dizaynı, zayıf bir kullanıcı ara yüzüne ve tecrübesine sahip olması gibi durumların etkisi vardır. Verileri 3 aylık periyotlar ile incelemeniz sitenizin performansına ilişkin daha net bilgiler verecektir.

Dönüşüm Bağlamında En İyi Sayfaları Belirleme

Sitenizde bulunan tekil sayfaların performansını ve dönüşüm değerlerini anlamanız, sitenize ilişkin pek çok şey öğrenmenizi sağlar. “Davranış” sekmesinden “site içeriği” ve “açılış” sayfalarını giderek verileri 3 aylık ya da senelik olarak incelemelisiniz. Bütün verileri kıyaslamak üzere uygun zaman aralıklarını seçmenizin ardından veriler ile alakalı gerçekçi bilgilere ulaşmanız mümkündür. Böylece, tüm sayfalardaki düşüşleri ve sayfalarla ilgili yaşanan sorunları tespit edebilirsiniz. Sitenizin değerlerini kontrol edebileceğiniz bu sekmeler, olumsuz eğilimleri fark etmenizi sağlar ve sorun varsa bu sayede düzeltebilirsiniz.

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve işletmeniz için sunacağımız İnternet Reklamcılığı çözümlerini danışmak için lütfen info@torkmedya.com adresini veya web sitemizin İLETİŞİM bölümünü kullanınız.

Tork Medya Dijital Pazarlama Departmanı

Loading

GÖNDERİLİYOR

Mesajınız başarıyla gönderildi. Teşekkürler.

REFRESH

Bugün danışmanlarımızdan biriyle konuşun ve işinizden nasıl yararlanmaya başlayacağınızı öğrenin.

Oluşturmanız gereken isteğinizden biraz bahsedin. Bu, sizi ideal ekibe yönlendirebilmemiz için değerlidir.

  • Kişisel Bilgiler
  • Hizmet Bilgisi Kurulumu

Gizlilik Politikası'nı okudum ve kabul ediyorum.